MS OPEN LİSANSLAR EMEKLİYE AYRILIYOR!

Günümüzde dijital ihtiyaçların katlanarak artması ile şirketlerin bu noktadaki dijitalleşme adımları hız kesmeden devam ediyor. Gelin Microsof’un bu süreçteki hamlelerinden biri olan Open lisanslama modelindeki değişim ve gelişimleri inceleyelim.

Microsoft Open License Program

Microsoft Open lisans programı 31 Aralık 2021’de sona eriyor. 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle MOLP’ den sipariş proses edilemeyecek. Microsoft ömürlük sahiplenme modelini tamamen kaldırmadan, CSP Perpetual ismiyle yeni bir model altına taşıyor. Müşteriler bu tarihe kadar almış oldukları kredileri bitene kadar kullanabilme hakkına sahip. Fakat kullanım kredileri bittikten sonra Azure kullanımlarına devam edebilmek için iş yüklerini CSP’ye taşımaları gerekecek.

Microsoft Open lisans programı altından kiralanan Office 365 lisansları da 31 Aralık 2021 itibariyle sona eriyor. Daha önceden alınmış ve aktive edilmemiş Office 365 lisansları 5 yıl boyunca hakkını koruyacak ve aktive edilen lisanslar 12 ay boyunca (31 Aralık 2021 tarihini geçse de) kullanılabilmeye devam edilecek.

Yazılım güvencesi (Software Assurance) bulunan müşterilerin yazılım güvencesinin bitiş tarihi 31 Aralık 2021’i geçse bile yazılım güvencelerini kullanabilmeye devam edebilecekler. Sonrasında SA’larını yenilemek isteyen müşteriler Open Value ya da Open Value Subscription programlarına yönlendirilecek.

Microsoft 365 Apps – CRI S.A

Müşteriler daha önceden satın almış oldukları lisanslara VLSC altından erişmeye devam edebilirken, Perpetual üzerinden satın aldıkları lisansları artık Microsoft Admin Center üzerinden yönetebilecekler.

YENİ CSP PERTUAL LİSANSLAMA MODELİNDE BİZLERİ NELER BEKLİYOR?

CSP Perpetual da Microsoft Open gibi ömürlük bir lisans programıdır. Lisanslar kiralanmaz, satın alınarak ömür boyu kullanılabilir. Müşteriler bu program altıdan satın alınan lisanslara sahip olurlar. Bu program şu an için sadece Microsoft Open programını kapsıyor. Open Value ve Open Value subscription buna dahil değil. Open Value ve Open Value Subscription yeni bir açıklama yapılana kadar kaldığı yerden devam edecek.

Cloud Solution Provider - Trustmarque

Program şu anda Commercial (Kurumsal), Charity (Kar amacı gütmeyen), Education (Eğitim kurumları) müşterilerini kapsıyor.

CSP Perpetual’dan satın alan müşteriler için minimum satın alma taahhüdü bulunmuyor.  (Microsoft Open’da müşterilerin minimum 5 adet lisans alarak anlaşmayı başlatması beklenirdi.)

Perpetual üzerinden satın alınan ürünler için indirme dosyaları ve lisans numaraları Microsoft Admin Center sayfası; Billing -> Your Product -> Software altından erişilebiliyor.

Lisanslar buraya distribütör üzerinden sipariş verildikten 15 dakika sonra yansıyor ve lisanslar burada herhangi bir iptal durumu olmadığı sürece görüntülenmeye devam ediyor. Müşterilerin sipariş geçildikten sonra lisansları aktive etmesi için 5 günleri oluyor. 5 gün sonrasında bu lisans numaraları artık geçersiz hale geliyor. Yeni lisans numaralarının oluşturulması için iş ortakları ile iletişime geçmeleri gerekiyor. Satın alınan lisanslar 30 gün içerisinde iade edilebiliyor. Ancak lisanslar aktive edildiyse CSP Perpetual altından satın alınan lisanslar alım sonrasında faturalandırılıyor.

Satın alınan lisanslarda Open Value ya da Open Value Subscription gibi bir taksitlendirme seçeneği bulunmuyor, lisanslar yalnızca ön ödeme ile alınabiliyor. Şu an için Software Assurance (Yazılım Güvencesi) bulunmuyor. Ayrıca bu hakları almak isteyen müşteriler Open Value ya da Open Value Subscription modellerini tercih etmeye devam edebilir.

CSP Perpetual altından satın alınan lisanslar için maksimum gibi bir limit bulunmuyor.

Fiyat listeleri aylık olarak değişiyor, her ayrı alım için yeniden fiyat teklifi alınması tavsiye edilir.

Müşteriler tek bir alım içerisinde hem Microsoft CSP Perpetual hem de CSP altındaki bulut servislerini alabilirler.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial